V  marcu  me  je  naša  knjižničarka  Branka  Lah  povabila  k  sodelovanju;    približeval  se  je  2.  april, mednarodni  dan  knjig  za  otroke.  Posebej  me  je  pritegnil  naslov  V  zgodovini  so  skrite  zgodbe/V zgodbah je skrita zgodovina.

Namen bralno-spodbujevalne akcije je bil spodbuditi zanimanje za slovensko zgodovino. Cilji    so bili brati različna gradiva o slovenski zgodovini, zgodovinske zgodbe; poiskati najrazličnejše zgodbe, v katerih je skrita zgodovina, o zgodbah ustvariti poročila v najrazličnejših oblikah, npr. pisni,
likovni, fotografski … in jih posredovati vrstnikom.

Ravnatelj šole, Marjan Potokar,    je dal pobudo za branje Jurčičevih del. Naš rojak se je rodil leta 1844 in ravno letos mineva 170 let od njegovega rojstva. Idejo smo »posvojili« in se lotili dela. Najprej  smo  s  pomočjo  zemljevida,  ki  smo  ga  prilagodili  po  ilustraciji  likovne  pedagoginje  Anke Koželj iz knjige Krvapivc, ugotovili, katere kraje je Jurčič opisoval v svojih literarnih delih. Vrisali smo jih na zemljevid in se lotili priprave knjig.

Učenke/učenci  podružničnih  šol,  šestega,  sedmega  in  osmega  razreda  matične  šole  so  si  izbrali zapisani odlomek in ga pri urah slovenščine temeljito proučili. Ugotoviti so morali, iz katerega dela je odlomek, kraj in čas dogajanja, književne osebe, temo odlomka … Zgodbo so lahko nadaljevali. Pri tem  so  pustili  prosto  pot  lastni  domišljiji.  Najrajši   so  odlomke  ilustrirali.  Tako  so  nastale  čudovite ilustracije; pri izbirnem predmetu etnologija pa so nekatere prizore naslikali na panjske končnice.

Zgodbo  so  učenke/učenci   aktualizirali.    Pripravili  smo  tudi  razstavo  z  likovnimi  izdelki,  s  spisi,  z mnenji.

Raziskovali  smo  tudi  doma.  V  svojem  kraju  so  poiskali  ljudi,  ki   so    vedeli  povedati  kaj  več  o dogodkih, ki jih je opisoval Jurčič.

[important]Ugotovitve objavljamo v 2. številki etnološkega časopisa Potujemo skozi čas (letnik VII), čakajo    pa nas še »zaključna dela« s spletno učilnico na našo temo.[/important]
V časopis smo dodali tudi izdelke učencev z razredne stopnje, ki so    obravnavali Josipa Jurčiča pri knjižničnih urah ali pri pouku.

Urednica: Zlata Kastelic, prof.